MECV750W 40L Dental Air Compressor
MOQ : 10 Units
MECV750W 40L Dental Air Compressor Specification
  • Equipment Type
  • Dental Air Compressor
  • Material
  • Powder Coated Metal (Steel)
  • Condition
  • New
  • Technology
  • Oil-Free / Silent Compressor
  • Portable
  • Yes
  • Disposable
  • No
  • Wall Mounted
  • No
  • Air Pressure
  • 0.8 MPa Max / 115 PSI
  • Working Temperature
  • 5C to 40C
  • Temperature Control
  • Max. Temperature
  • 40C (Ambient)
  • Heating Element
  • Operating Type
  • Automatic On/Off
  • Power Source
  • Electric
  • Power Consumption
  • 750W
  • Voltage
  • 220V / 50Hz
  • Battery
  • Light
  • Dimension (L*W*H)
  • 590 340 720 mm
  • Color
  • White + Blue
  • Weight/Volume
  • 27 kg / 40L Tank
  • Attachment
  • Rubber Footings, Tubing, Pressure Gauge
  • Installation Guideline
  • Floor Standing, Plug and Operate
  • Output Air Flow
  • 150 L/min
  • Maintenance
  • Low Maintenance
  • Application
  • Dental Clinic/Chair Equipment, Laboratory
  • Lubrication Type
  • Oil-Free
  • Number of Cylinders
  • 2
  • Vibration
  • Low Vibration Design
  • Moisture Filter
  • Included
  • Tank Capacity
  • 40 Liters
  • Max Output Power
  • 1 HP
  • Noise Level
  • < 60 dB
  • Safety Feature
  • Automatic Pressure Switch
  • Motor Speed
  • 1400 RPM
MECV750W 40L Dental Air Compressor Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 10 Units
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 500 Units Per Month
  • Delivery Time
  • 10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About MECV750W 40L Dental Air Compressor
Versatile Performance for Dental Clinics & Labs
Swift Delivery and Market-Driven Supply
FAQ's of MECV750W 40L Dental Air Compressor:
Q: How does the MECV750W benefit dental clinics and laboratories?
Q: What is the installation process for the MECV750W Dental Air Compressor?
Q: Where can this compressor be used aside from dental clinics?
Q: What safety features are included in the MECV750W?
Q: When is the best time to carry out maintenance?
Q: How quickly can the product be delivered once ordered?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Dental Air Compressor Category
ME550W Dental Air Compressor
ME550W Dental Air Compressor
Minimum Order Quantity : 10 Units
Installation Guideline : Floor Standing
Portable : Yes
Disposable : No
Power Consumption : 1100 W
Power Source : Electric
ME750W Dental Air Compressor
ME750W Dental Air Compressor
Installation Guideline : Place on a flat stable surface, connect to power source as per manual
Portable : Yes
Disposable : No
Power Consumption : 750 W
Power Source : Electric
MEC550W 30L Dental Air Compressor
Installation Guideline : Plug & Play, Tabletop
Power Consumption : 550 W